Sağlık Haftası ile ilgili yazı

Advertisement

Sağlık Haftası

lb6l88gjSağlık, hepimiz için her şeyden kıymetlidir. Herkesin en dikkat etmesi gereken, en önemli problemi sağlıktır. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için sağlıklı olmamız gerekir. Bir şeyler öğrenmek, çalışabilmek ve mutlu bir yaşam sürmek için, mutlaka sağlığımızın iyi olması gerekmektedir. Sağlığı bozulan kişiler, ne yazık ki yaşam faaliyetlerini tam manasıyla yerine getiremezler. Ve bu da kişiler için, oldukça ciddi sıkıntılar oluşturur. Hem kendilerini kötü hissedeler, hem de yetersiz olduklarını düşünürler. Bu sebeple ailesi ve arkadaşları da oldukça üzülür. Sağlıklı kişi ise mutludur. Her zaman canlı ve dinamiktir. Kendisine, çevresindekilere hatta tüm topluma faydası dokunur. Yani sağlık her şeyin başıdır. Sağlığın bizim için önemine dikkat çekmek için, Sağlık Haftası kutlanmaktadır.

Sağlık Haftası, kişilerin sağlık kurallarını öğrenmesini sağlar. Bireylerde, sağlıklı bir yaşam sürme bilinci gelişir. Sağlık Haftası, Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından kabul edilmiştir. Her yıl, 7 – 13 Nisan tarihleri arası, Sağlık Haftası olarak kutlanılmaktadır. Birleşmiş Milletlere üye olmuş olan her ülke, bu haftayı sağlık haftası olarak kutlamaktadır. Sağlık Haftası’nın kutlanması sayesinde, geniş halk toplulukları, sağlıklı olma bilinci konusunda aydınlatılır. Bu hafta boyunca, pek çok yayın organında insan sağlığı hakkında programlar ve yazılar yayınlanır. Gazetelerde ve dergilerde, bu hafta ile ilgili yazılar çıkar. Radyolarda, Sağlık Haftası hakkında konuşmalar yapılır. Televizyonda da aynı şekilde, çeşitli programlar yapılmaktadır. Aynı şekilde okullarda da, Sağlık Haftası ile ilgili çeşitli bilgiler verilmektedir. Derslerde öğrencilere beden sağlığı ve bunun yanı sıra beslenme konusunda bilgiler verilmektedir. Sağlıklı yaşamanın, kişiler için ne kadar önemli olduğu anlatılır. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan kurallardan bahsedilir.

Sağlık Haftası’nda, Birleşmiş Milletler’de hazırlık yapar. Her yıl, sağlık açısından farklı bir konu seçilmektedir. Seçilen konuya göre, Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkeler çeşitli hazırlıklar yapar. Seçilen hastalık alanında çalışmalar yapılır. Hastalık tanıtılır. Hastalığın belirtileri üzerinde durulur ve iyileşme yöntemleri konusunda bilgilendirilir.

Bunların yanı sıra, tıp biliminin öneminden de bahsedilir.  Tıp bilimi, insanlık açısından son derece önemlidir. Ve son yıllarda son derece önemli çalışmalar yapılmıştır. Dünyanın hemen her ülkesinde, tıp bilimini geliştirmek için adımlar atılmaktadır. Tıp bilimi sayesinde, insanların sağlıklı bir yaşam sürme ihtimalleri artar. Oldukça korkutucu olan hastalıklara bile çözüm bulunur.

Sağlığımız, sadece Sağlık Haftası’nda aklımıza gelmemelidir. Yaşamımızın her anında kendimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Daha iyi bir yaşam, daha mutlu bir yaşam, daha huzurlu ve sevdiklerimizle geçirebileceğimiz bir yaşam için, sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Bu sebeple, sık sık doktor kontrollerine gitmeli, sağlıksız diye bilinen maddeleri kullanmamalıyız. İyi bir beslenme, spor ve düzenli kontroller ile çok uzun ve hastalıksız bir hayat sürebiliriz. Hem kendimiz mutlu oluruz, hem de sevdiklerimizi mutlu ederiz.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.