Sağlıklı Yaşamda Egzersizin Önemi

Advertisement

saglikli-yasam-icin-spor-sart-9036Düzenli bir biçimde egzersiz yapan kişilerin hayat enerjileri artar, kendilerini daha zinde hisseder ve daha sağlıklı görünürler. Hayat boyu egzersiz uygulamak, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve ileri yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması gibi hataları azaltır. Aksi takdirde spor yapma imkanı olmasa bile her gün, yapamıyorsanız gün aşırı minimum dakika sür’atli tempoda yürüyüş uygulamak da iyi bir egzersizdir. Gebelik, doğum ardından ve menopoz zamanlarında kadınlar için egzersiz uygulamak daha da mühimdir. Fakat egzersiz uygulamak bir hayat şekli olması gereklidir. Kişi günlük yaşamını uygulamalar kasli ihtiyaçları arasında egzersize de yer açmış olması gereklidir. Daha daha önceden hiç egzersiz yapmamış bir şahıs dinamik hayata geçerken mesele yaşayabilir, yalnız bu geçiş devresinin sonrasında kendi vücudundaki farkılıkları ve bunun ehemmiyetini kavrayarak egzersizi yaşamının bir parçası durumuna getirecektir.

Düzenli egzersiz uygulamak kas kuvveti ve gövdesel elastikliğini yanı sıra kalp damar düzenini güçlendirerek sağlamlığı da çoğaltır. Egzersiz akıl ve ruh sağlığı yönünden de yararlıdır. Düzenli egzersizle şahıs stresini azaltabilir, her gün yaşadığı ağır stresli hayattan uzaklaşabilir ve zihnini ferah tutabilir.
İdeal kiloya ulaşmak ya da sabit tutmak için de egzersizden yararlanılabilir. Egzersiz uygulamak için vakit veya diğer şartlar sebebiyle imkan olmadığı hesaba katıldığında, gün içerisindeki mecburi hareket egzersize dönüştürülebilir. Özel vasıta yerine otobüs aracını tercih etmek, gidilecek yere gelmeden bir kaç durak evvelce inip yola amaca kadar süratli bir yürüyüş eklemek, asansöre binmeyi tercih etmeyip merdivenleri kullanmak, dans etmek hem de süratli yürüyüşle alış veriş uygulamak dahi hafif bölgede egzersiz yerine geçebilir.

Belli bir uygulama dahilinde ve uzman yardımı almadan egzersiz yapılacak ise bilinmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Daha evvelce hiç egzersiz yapmamış olanlar günde ortalama olarak 10 dakika gibi Aralıklarla başlamalı ve bunu zamanla minimum dakika olacak biçimde arttırmalıdırlar. Egzersiz evvel yumuşak ve daha sakin hareketlerle gererek kaslar ısıtılmalıdır. Birden bire hareketleriniz ve aşırı yüklenme bilhassa önceden alışık olmayan kişilerde spor yaralanmalarına yol açabilir. Bilinçsizce oluştururlar aşırı egzersiz ise sıhhat için hareket etmemezlik kadar zararlıdır.

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.